Efektowne dekoracje okienne mogą znacznie poprawić wygląd i estetykę każdego wnętrza. Tak samo ważne są odpowiednio dobrane karnisze, które powinny być eleganckie, a także funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu. W ostatnim czasie szczególnie popularne stały się nowoczesne szyny wykonane z aluminium, montowane do sufitu. Jakie są ich zastosowania?

Jakie dekoracje okienne są modne i praktyczne?

Właściwie dobrane dekoracje okienne mają wiele zalet. Pomagają ochronić mieszkanie przed wzrokiem wścibskich sąsiadów lub przechodniów, zapewniając tym samym większą intymność w domu. W ciągu dnia osłaniają pomieszczenia przed światłem słonecznym, a wieczorem pomagają stworzyć przyjemną atmosferę i chronią przed światłem lamp ulicznych. Przede wszystkim jednak doskonale się prezentują i poprawiają walory estetyczne każdego wnętrza.

Najczęściej wybieranym rodzajem dekoracji na okna są zasłony i firany. Chociaż na przestrzeni lat zmieniała się moda na rodzaj stosowanych do ich produkcji materiałów oraz karniszy, cały czas znajdowały one swoich zwolenników. Są one znowu modne i popularne także dzisiaj. Obecnie bogaty wybór gatunków tkanin oraz efektowne wzornictwo zapewniają ciekawe rozwiązania dla każdego.

Nowoczesne firany i zasłony świetnie sprawdzają się w klasycznych wnętrzach, w których można stosować różnorodne firany i zasłony z jednolitych lub wzorzystych tkanin, najlepiej w jasnych kolorach. Doskonale pasują także do pomieszczeń utrzymanych w nowoczesnej stylistyce, np. gdy zastosujemy masywne, gładkie zasłony w ciemnym kolorze. Dekoracje okienne szczególnie dobrze się prezentują, jeśli do ich powieszenia zastosujemy karnisze nowoczesne, polecane przez projektantów wnętrz, np. wykonaną z aluminium szynę sufitową.

Zalety szyn sufitowych

Coraz częściej do wieszania dekoracji okiennych stosowane są nowoczesne karnisze sufitowe. To bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie polecane we wnętrzach, w których okna posiadają duże wnęki oraz gdy w pomieszczeniu posiadamy duże okna, sięgające prawie do podłogi lub okna narożne. W takich sytuacjach zastosowanie karnisza montowanego do ściany, posiadającego wystające wsporniki, nie jest możliwe.

Szyny sufitowe montuje się w prosty sposób, za pomocą kołków montażowych wkręcanych do sufitu, które zwykle otrzymuje się w zestawie z szyną. Montaż jest szybki i prosty, wystarczy posiadać zwykłą wiertarkę do betonu. Szyny można przycinać na dowolną długość oraz łączyć ze sobą. Do wyboru mamy szyny jednotorowe – do zawieszenia tylko zasłony lub pojedynczej firany oraz dwutorowe – do jednoczesnego powieszenia obydwu rodzajów tkanin.

W sprzedaży dostępne są szyny wykonane z aluminium lub pcv. Szczególnie te pierwsze są niezwykle praktyczne i trwałe. Szyna sufitowa z aluminium jest lekka, odporna na działanie światła, promieni uv oraz wilgoci. Występuje w sprzedaży w różnych kolorach, co zapewnia jej elegancki wygląd, dzięki pomalowaniu sproszkowanym lakierem.

Inne sposoby zastosowania karnisza sufitowego

Praktyczny i elegancki karnisz sufitowy z aluminium to doskonała oprawa dekoracji okiennych. Dzięki niemu zasłony i firany pięknie się układają, a prosty mechanizm pozwala na bezproblemowe przesuwanie i odsłanianie okien. W zestawie z szyną aluminiową załączone są zwykle kołki i uchwyty do montażu, zaślepki, by materiał nie zsuwał się z szyny oraz żabki lub agrafki do zaczepienia tkaniny.

Szyna aluminiowa to karnisz nowoczesny, który może pełnić także inne funkcje. Nie trzeba montować go wyłącznie nad oknem. Równie dobrze sprawdza się do zamontowania zasłony dzielącej dowolne pomieszczenie na strefy. Można w ten sposób wydzielić część sypialnianą w salonie albo oddzielić łóżko w sypialni. Często takiego typu przegrody służą do podzielenia pokoju dziecięcego. W każdej chwili można ją odsłonić i znowu korzystać z całego wnętrza.

Warto dodać, że obecnie dekoracje okienne chętnie stosowane są nie tylko w domach prywatnych. Doskonale spisują się także we wnętrzach użyteczności publicznej, np. w restauracjach lub biurach. To prosty sposób na dodanie wnętrzom klasy i elegancji oraz na przeprowadzenie szybkiej metamorfozy. Wystarczy tylko zastosować odmienny kolor zasłon, aby całkowicie zmienić klimat pomieszczenia.

Jak wykorzystać sztukaterię do zamaskowania karnisza?

Szyny sufitowe służące do powieszenia dekoracji okiennych nie wymagają dodatkowego zabudowywania. Są one eleganckie, zajmują mało miejsca i optycznie powiększają pomieszczenie. Aby uzyskać ciekawą aranżację wnętrza, można zabudować karnisz za pomocą specjalnych listew maskujących, np. wykonanych ze styropianu.

Listwy do maskowania karniszy można dobrać samodzielnie, oferowane są one także w zestawie z szynami sufitowymi. Mamy do dyspozycji proste i gładkie listwy montowane do sufitu oraz listwy profilowane i bogato zdobione. Montaż listew styropianowych jest bardzo prosty, wystarczy przykleić je do powierzchni sufitu lub ściany. Listwy osłaniające karnisze można malować farbami do wnętrz na dowolnie wybrany przez siebie kolor. W ten sposób mamy możliwość stworzenia wielu ciekawych aranżacji  w każdym wnętrzu.

Oferta

Listwy oświetleniowe sufitowe

Listwy oświetleniowe ścienne

Listwy do zabudowy
karnisza

Panele ścienne

Przewiń na górę