Salon to niezwykle ważne pomieszczenie w każdym domu. Bardzo często to w nim się relaksujemy, spędzamy czas z rodziną, oglądamy ulubiony serial czy czytamy książkę. Rola salonu w naszych domach jest bardzo istotna, niebanalna wręcz, dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na jego odpowiednią aranżację.

Aranżacje salon – przestrzeń i funkcjonalność

To, czego zazwyczaj oczekujemy od salonu to przestrzeń. Zazwyczaj stanowi on największe pomieszczenie w całym domu czy mieszkaniu. Duża przestrzeń pozwala na dowolne zaaranżowanie pomieszczenia, a także wydzielenie w nim odpowiednich funkcji. Nowoczesny salon głównie charakteryzuje się dominacją minimalistycznych, prostych trendów. Pomieszczenie to oczekuje od nas poszanowania zasad estetyki.

W nowoczesnym salonie fantastycznie sprawdza się drewno. Ten materiał od zawsze kojarzony jest jako bardzo wytrzymały, a przy tym niezwykle elegancki. Świetnie zda egzamin jako materiał wykończeniowy podłogi oraz komponent niektórych mebli.

Dużą przestrzeń pomyślnie można podzielić na kilka kącików. Główny kącik to ten wypoczynkowy z telewizją i kanapą w roli głównej. W salonie bez przeszkód można urządzić również kącik dla czytelnika z regałami pełnymi książek oraz wygodnym miejscem do siedzenia z fotelem uszakiem oraz pufą pod nogi.

Inspiracje salonów – jakie kolory są obecnie najmodniejsze?

Jednym z najczęstszych dylematów dotyczących aranżacji salonu jest kolor ścian. Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę, iż pokój dzienny nie tylko służy nam domownikom, ale również naszym gościom, którzy raz na jakiś czas nas odwiedzają. Idąc tym tropem, salon nie powinien zostać pomalowanym na przypadkowo dobrane kolory.

Pierwszą zasadą, jaka musi obowiązywać, jest harmonia kompozycji. Warto dobrać kolor tak, by pasował jednocześnie do mebli, jak i do barwy wykończenia podłogi. Meble można wymienić, jednak są dodatki, które zazwyczaj zostają już na stałe – parapet, stolarka okienna, grzejniki czy balustrada. Wszystko musi ze sobą dobrze współgrać, byśmy mogli czerpać z wypoczynku w takim pomieszczeniu jak najwięcej. Najbezpieczniejsze kolory do salonu to stonowane odcienie bieli, beżu i szarości. Warto pomyśleć nad dwoma kolorami, wtedy można postawić na trzy ściany w jednakowym, stonowanym odcieniu, a czwartą wyróżnić głębokim, intensywnym odcieniem, który będzie stanowił akcent pomieszczenia.

Meble w salonie – aranżacje salonów nowoczesnych

W salonie nieustannie główną role odgrywa zestaw wypoczynkowy. Nic tak nie zachęca do wyciszenia i zrelaksowania się w pokoju dziennym jak wygodna kanapa, która jednocześnie sprawdza się jako ozdoba pomieszczenia. W nowoczesnych, przestronnych salonach można pozwolić sobie na fantastyczne zestawy wypoczynkowe, duże kanapy, które praktycznie pozbawione są jakichkolwiek dodatków czy zbędnego wzornictwa. Zmieści się na nich spora liczba osób, a jeśli jesteśmy sami – śmiało możemy się na nich wylegiwać.

W przypadku mebli do salonu warto również unikać monotonii. Nawet nowoczesność wymaga dekoracji. W przypadku kanapy można do niej dokupić ciekawą narzutę, która stanie się nietuzinkowym akcentem w tym pomieszczeniu. Poza zestawem wypoczynkowym w salonie potrzebny jest stolik kawowy, można postawić również na puf czy fotel.

Salon w bloku – mała przestrzeń trudna w aranżacji

Mieszkanie w bloku zazwyczaj są dość ograniczone w kwestii powierzchni. Nie możemy oczekiwać aby pół mieszkania zajmował sam salon. Mieszkając w bloku jesteśmy więc zmuszeni do urządzenia małego salonu, co może wydawać się nie lada wyzwaniem.

Mały salon w bloku z pewnością powinien być pomalowany na jasne kolory. Tylko w ten sposób można uzyskać wrażenie, iż pomieszczenie jest większe niż w rzeczywistości. Biel, beże czy jasne szarości nie pozwolą pomieszczeniu przytłoczyć osób, które w nim przebywają. Doskonałym dopełnieniem tego typu aranżacji salonu mogą stanowić lekkie zasłony, miękkie poduszki czy dywany.

Nowoczesne budownictwo mieszkalne bardzo często stawia na salon połączony z aneksem kuchennym. Wtedy ważnym aspektem jest oddzielenie tych dwóch pomieszczeń. Można tego dokonać na wiele sposobów, jednak do najpopularniejszych należy stół jadalny bądź kanapa odwrócona tyłem do kuchni.

Oświetlenie, czyli klucz do wyeksponowania zalet salonu

Niezwykle istotne podczas aranżacji salonu jest oświetlenie. Tradycjonaliści mogą stawiać na typowe lampy, które zwisają z sufitu, jednak nie ulega wątpliwości, że obecnie szeroko dostępne oraz stosunkowo tanie są inne rozwiązania. Przykładem są listwy oświetleniowe sufitowe czy przypodłogowe. Nie dość, że pozwalają na swobodne zastosowanie taśm ledowych, które pozwalają oszczędzić energię elektryczną, a przy okazji potrafią świecić długimi latami, to dodatkowo stanowią nietuzinkową dekorację.

Kropka nad i, czyli dodatki

Wbrew pozorom, w salonie nie może obyć się bez dodatków. Odgrywają one bardzo ważną rolę w aranżacji salonu. Świetnym przykładem często wybieranych dodatków są rozety sufitowe, rozety ścienne oraz listwy ścienne, przypodłogowe oraz przysufitowe. Sztukateria w tym wydaniu pozwala doskonale zaakcentować charakter pomieszczenia. Dodatkowym atutem sztukaterii jest fakt, iż są to wytrzymałe komponenty, które sprawdzą się zarówno w salonie, jak i kuchni oraz pozostałych pomieszczeniach w domu.

Oferta

Listwy oświetleniowe sufitowe

Listwy oświetleniowe ścienne

Listwy do zabudowy
karnisza

Panele ścienne

Przewiń na górę