Kuchnia to niezwykle ważne pomieszczenie w każdym domu. To w niej spędzamy sporą ilość czasu na przyrządzaniu potraw. Od wieków to wnętrze określane jest mianem serca domu. Kojarzy się z rodzinnym ciepłem, sympatią, serdecznością, a ponadto zazwyczaj płyną z niej zniewalające aromaty. Choć jeszcze do niedawna kuchnia aranżowana była głównie w drewnie, dzisiaj królują w niej najróżniejsze, stylowe materiały.

Aranżacja kuchni – co można w niej znaleźć?

Nowoczesna kuchnia to przede wszystkim pomieszczenie wygodne z ogromnymi ułatwieniami w najróżniejszej postaci. To także wnętrze urządzone ze smakiem, w którym każdy będzie czuł się komfortowo. Obecnie nowoczesna kuchnia to przede wszystkim zwrócenie uwagi na meble. Najpopularniejsze są te z prostymi frontami, które rewelacyjnie sprawdzają się w wystroju minimalistycznym.

Współcześnie kuchnie bardzo często są pomieszczeniami otwartymi, połączonymi z salonem. Zyskujemy dzięki temu większą przestrzeń, jednak decydując się na takie połączenie, trzeba mieć na uwadze również stylistyczne połączenie oraz lekkie odrodzenie jednego pomieszczenia od drugiego.

W nowoczesnej kuchni można znaleźć także wyspę. Pozwala ona na wspólne gotowanie, niejednokrotnie zastępuje stół, a przy okazji sprawdza się w wielu aranżacjach.

Kuchnia w bloku – aranżacje kuchni nowoczesnej

Kuchnia w bloku zazwyczaj jest bardzo małym, niezbyt ustawnym pomieszczeniem. Z tego względu ogromną sztuką jest wygospodarowanie odpowiedniej ilości przestrzeni, a przy okazji wyeksponowanie tego, co najważniejsze. Projekty kuchni w bloku pokazują, że te małe, wąskie pomieszczenia można zaaranżować tak, by dawały z siebie wszystko.

Małe kuchnie w bloku najlepiej będą prezentować się w stylu nowoczesnym, minimalistycznym czy skandynawskim. Ograniczenie najróżniejszych elementów dekoracyjnych i wykończeniowych pozwala na zapanowanie nad wnętrzem. W takiej kuchni znacznie łatwiej utrzymać porządek.

Projekt kuchni w bloku to absolutna podstawa. O ile w dużych kuchniach w domach jednorodzinnych możemy poszaleć, o tyle w kuchni w bloku należy zadbać o odpowiednie rozplanowanie. Tylko w ten sposób będziemy mogli wykorzystać maksimum przestrzeni.

Starsze budownictwo to głównie zamknięte kuchnie, jednak w nowoczesnych blokach częściej znajdziemy kuchnie otwarte. Aneks kuchennych to ciekawe rozwiązanie dla osób, którym nie przeszkadzają zapachy płynące do salonu podczas gotowania oraz tych, które nie lubią samotnie gotować.

Kuchnia z salonem, czyli jak rozdzielić dwa pomieszczenia?

Kuchnia z salonem to dwa połączone ze sobą pomieszczenia, które powinny zostać doskonale przemyślane. Każde z nich należy rozdzielić strefowo, by nie dochodziło do kolizji, a przy okazji by zachować porządek.

Rozdzielenie pomieszczeń, tak, by jednocześnie stanowiły zgrany duet to niełatwe zadanie. Jednym ze sposobów jest wydzielenie dwóch różnych materiałów na podłogi. Zazwyczaj w kuchni sprawdzają się płytki ceramiczne, z kolei do salonu wybieramy panele podłogowe. Innym sposobem na wydzielenie stref jest postawienie pomiędzy kuchnią a salonem stołu jadalnego. Doskonałym przykładem podziału jest również wyspa kuchenna, czy barek z hokerami.

Jeśli nasz stół jadalny ma już swoje miejsce, a kuchnia nie jest oddzielona od salonu, można pomyśleć o postawieniu kanapy tyłem do kuchni. Będzie to wyraźny znak, iż te dwie przestrzenie są osobnymi pomieszczeniami. Fantastycznym wyjściem są również ruchome panele, które nie wymagają dużej ingerencji w konstrukcję budynku, a pozwalają na oddzielenie przestrzeni.

Projekty kuchni z wyspą – wspólne gotowanie

W nowoczesnych projektach bardzo popularnym rozwiązaniem w przypadku kuchni o dużych powierzchniach są wyspy. Nowoczesna kuchnia z wyspą to marzenie niejednej kobiety i nie ma w tym nic dziwnego. Wyspa doskonale sprawdza się jako miejsce do gotowania. Zazwyczaj jest obszerna, dlatego można w niej pomieścić sporo przydatnego sprzętu.

Wyspa sprawdzi się w każdym stylu, rewelacyjnie wygląda w wydaniu drewnianym, metalowym, samotnego blatu na czterech nogach czy też w wersji industrialnej – betonowego prostopadłościanu bez jakichkolwiek dodatków.

Wyspa rewelacyjnie łączy przestrzeń pomiędzy kuchnią a salonem. Nie da się jej porównać do żadnego innego mebla, dlatego tak chętnie jest wybierany przez nowoczesne kobiety.

Kolory do kuchni

Aranżacja kuchni nowoczesnej najlepiej wypada w neutralnych kolorach z dodatkiem wyrazistego kolorystycznego detalu. Jednak najważniejszą zasadą, jaka powinna przyświecać podczas wyboru odpowiedniego odcienia do kuchni jest temperament i charakter właścicieli. To oni będą najczęściej przebywać w tym pomieszczeniu, dlatego powinni czuć się w nim swobodnie i komfortowo.

Jednokolorowe aranżacje nie są już tak popularne jak dawniej, jednak nie można również zbytnio przesadzić z ilością kolorów. Walory barw z pewnością będą miały wpływ na apetyt oraz nastrój. Jasne kuchnie z pewnością doskonale sprawdzą się w blokach, gdzie nie ma za dużo miejsca i brak światła może przeszkadzać. Nie zaszkodzi także jednokolorowy akcent, który wydobędzie z pomieszczenie nietuzinkową głębię.

Oświetlenie kuchni, czyli wisienka na torcie

W kuchni również bardzo ważne jest oświetlenie. Może mieć formę wyłącznie praktyczną, jednak ciekawie sprawdzić się może w formie estetycznej. Poza głównym światłem, warto zainstalować w kuchni listwy oświetleniowe ścienne czy sufitowe, które doskonale sprawdzą się podczas długich wieczorów spędzanych w gronie rodziny lub na romantycznej kolacji z drugą połówką.

Aranż

Oferta

Listwy oświetleniowe sufitowe

Listwy oświetleniowe ścienne

Listwy do zabudowy
karnisza

Panele ścienne

Przewiń na górę